Maďarský parlament schválil nový rozpočet, sníží se daň na mléko

Maďarský parlament dnes schválil návrh rozpočtu na příští rok se schodkem 2,4 procenta hrubého domácího produktu (HDP). Oproti původním plánům hodlá být vláda v Budapešti v předvolebním roce štědřejší, rozpočet počítá kromě jiného s nižší daní na mléko, vejce nebo internetové služby. Informovala o tom agentura MTI.

Maďarská ekonomika by podle dnes schváleného rozpočtu měla v příštím roce vykázat růst o 3,1 procenta. Veřejný dluh by měl ke konci příštího roku činit 71,9 procenta HDP, takže by klesl ze 73,5 procenta HDP, s čímž Budapešť počítá na závěr letošního roku.

Rozpočet kromě jiného snižuje daň z přidané hodnoty (DPH) na mléko, vejce a drůbeží maso ze současných 27 procent na pět procent. Sazba daně na internetové a cateringové služby se sníží na 18 procent, zatímco spotřební daň na pohonné hmoty pro vozidla bude propojena se světovými cenami ropy. Vláda také zvýší výdaje na vzdělávání a zdravotní péči a rovněž výdaje na obranu. Pět miliard forintů (433 milionů Kč) navíc dostanou místní samosprávy, na ministerstvo zahraničí pak vláda vynaloží dalších deset miliard forintů (866 milionů Kč).

Pro návrh rozpočtu zvedlo ruku 122 poslanců, 63 jich bylo proti. Ministr hospodářství Mihály Varga již dříve uvedl, že pokles příjmů do státní kasy, zapříčiněný snížením daní a vyššími dotacemi na pořízení bydlení, vyváží rychlejší růst maďarské ekonomiky. Dodatečné příjmy do státní kasy přinese rovněž omezování šedé ekonomiky a černého trhu.

Opoziční Maďarská socialistická strana dnes uvedla, že z nového rozpočtu bude mít prospěch vládní strana Fidesz premiéra Viktora Orbána, avšak „maďarský lid, zaměstnanci ve zdravotnictví, školství nebo v sociální péči z něj žádný přínos mít nebudou“. Vláda bude utrácet „státní peníze za sebe“, uvedl šéf strany József Tóbiás.

Krajně pravicové Hnutí za lepší Maďarsko (Jobbik) označilo nový rozpočet za rozpočet „úspor a stagnace“. Vláda by podle Dániela Kárpáta z vedení strany měla snížit DPH na základní potraviny a výrobky pro děti a zahájit program výstavby bydlení, aby podpořila stavebnictví.

Newsletter