Majitel Ekospolu Korec: Hypotéky v nejbližších měsících ještě zlevní

Extrémně výhodná situace pro zájemce o nové bydlení stále trvá. Jako developeři to samozřejmě vítáme, protože i díky tomu roste zájem o naše byty. Například u našich nejprodávanějších rezidenčních projektů koupi bytu financuje pomocí hypotéky už polovina klientů, přičemž ještě nedávno jich nebyla ani třetina, uvedl generální ředitel developerské firmy Ekospol Evžen Korec.

Hypotéky dál padají, pozor na přehřátí nemovitostního trhu

Přepisování historických tabulek bude Korce ještě několik týdnů pokračovat, protože hlavní hypoteční sezonu mají banky před sebou. Největší marketingové akce na podporu hypotečních úvěrů totiž banky každoročně plánují na začátek léta. Průměrná úroková sazba u hypoték v nejbližších měsících ještě o něco klesne. Hypoteční trh by tak letos mohl překonat i loňský rekordní rok, kdy se sjednalo celkem 104 639 hypoteční úvěrů v celkovém objemu 190,42 miliardy korun. Je velmi reálné, že poprvé v historii bude pokořena hranice 200 miliard korun.

„Zájemci o nové bydlení by si před sjednáním hypotéky nicméně měli sundat růžové brýle a uvědomit si, že současná doba rekordně nízkých úrokových sazeb nepotrvá věčně. Ve střednědobém horizontu sazby opět nevyhnutelně vzrostou. I nárůst o jediný procentní bod měsíční splátku po skončení aktuální fixace navýší o tisíce korun,“ upozornil Korec.

Domácnostem, které si nyní hypotéky berou takzvaně na krev bez výraznější rezervy, to už za pár let může způsobit výrazné problémy. Zdá se, že si to lidé uvědomují, protože podle bank roste zájem o delší fixace, hlavně ty sedmileté i desetileté. To je dostatečná doba na to, aby si domácnost ušetřila peníze bokem právě pro případ budoucího navýšení hypotečních splátek. Jako minimální základní rezervu nutnou k pokrytí nenadálých situací považuje šéf Ekospolu šestinásobek všech měsíčních výdajů.

Newsletter