Nad očekávání nižší výsledek kvartálního vývoje amerického indexu výdajů na osobní spotřebu podpořil korekci dolarových zisků nad 1,0800 za euro. Z měn regionu je v zisku koruna a zlotý. Domácí měna se dostala pod 25,30 za euro.

Majitel likérky North Spirit popřel nelegální výrobu alkoholu

Krajský soud v Ostravě dnes začal projednávat případ dvou majitelů zkrachovalé karvinské likérky North Spirit. František Lukáš a Dominik Poláčik podle obžaloby v letech 2007 až 2009 měsíčně vyrobili až 4000 litrů nekolkovaného alkoholu. Na spotřební dani stát podle státního zástupce připravili o 15 milionů korun. Tyto praktiky vyšly najevo během vyšetřování metanolové aféry, při které 50 lidí zemřelo po vypití jedovatého alkoholu. Poláčik byl pravomocně odsouzen v jedné z bočních větví.

Po svém zadržení a obvinění Poláčik udal jako svého dodavatele lihu zaměstnance likérky Jana Uherka. Ten pak na policii začal vypovídat o tom, jak to v likérce fungovalo při výrově nezákonného alkoholu. „Bylo to tak půl na půl. Polovinu alkoholu jsme dělali legálně. Stejné množství bokem,“ řekl dnes ČTK bývalý pracovník likérky. Dodal, že na nelegální výrobě se podílel, protože si chtěl udržet pracovní pozici míchače. „Chtěl jsem vyniknout. Když řekli, abych dělal bokem, tak jsem to dělal,“ řekl.

Poláčik ale tvrdí, že firma nikdy nelegální alkohol ve velkém nevyráběla. Připustil pouze, že ve dvou případech koupil neevidovaný líh právě od Uherka. Za to byl už odsouzen. Chtěl jej použít na výrobu vzorků, které by pak distribuoval mezi potenciální klienty. Metanolová kauza jeho záměr údajně překazila. Současnou kauzu proto vnímá jako pomstu Uherka. Ten to ale odmítá. Líh prý nikdy neměl. „Kde bych ho vzal,“ řekl.

Likérka North Spirit vznikla v roce 2002. Podle obžaloby nelegální výroba v ní začala o pět let později, kdy začaly častější celní kontroly. Majitelé údajně nejdříve využívali garáž v Karviné, kterou vybavili potřebným zařízením. Z oficiálně přivezeného lihu vždy část odčerpali, převezli a vyrobili alkoholické nápoje. Ty pak prodávali svým klientům. Když kontroly v sídle likérky skončily, garáž obžalovaní prý opustili a vše přestěhovali do oficiálních prostor. Podle Uherka se chvíli vyráběl legální a chvíli zase nelegální alkohol.

První případy úmrtí po požití nelegálně vyráběných lihovin s obsahem jedovatého metylalkoholu se objevily v září 2012. Poslední člověk, jehož úmrtí je spojováno s hlavní vlnou metanolové kauzy, zemřel na konci února 2014. Celkem zemřelo asi 50 lidí, mnohé další alkohol připravil o zdraví. Justice se s případem vypořádává v mnoha soudních procesech. Míchači kontaminované směsi Tomáš Křepela a Rudolf Fian dostali doživotí.

Newsletter