Majitel lomu Dobkovičky odmítá zodpovědnost za sesuv na D8

Majitel lomu Dobkovičky, společnost Kámen Zbraslav, odmítá, že by tento kamenolom mohl za sesuv na dálnici D8. ČTK to řekl právní zástupce firmy Pavel Sedláček. Uvedl, že společnost má k dispozici vlastní znalecké posudky. Státní organizace Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) a Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) podaly dnes na majitele lomu žalobu. Lom je podle státu hlavním viníkem sesuvu půdy, který v roce 2013 poničil rozestavěnou dálnici D8 u Litochovic na Litoměřicku. Škodu, jejíž náhradu bude požadovat, stát vyčíslil na zhruba miliardu Kč.

Podle ministra Ťoka je hlavním viníkem sesuvu na D8 lom, stát jej žaluje

Společnost podle Sedláčka nemá text žaloby zatím k dispozici. „Nemáme text žaloby, nemáme ani znalecký posudek ministerstva dopravy,“ řekl ČTK Sedláček.

„Klient má vlastní znalecké posudky, ze kterých vyplývá, že k závalu došlo vlivem nevhodného umístění dálnice a vlivem srážkové činnosti. Lom je tam přes 100 let a nikdy s ním nebyl problém, dálnice je tam tři roky a najednou problém je,“ řekl Sedláček. Statisíce tun zeminy zasypaly rozestavěnou dálnici v červnu 2013.

Ke stejnému závěru jako majitelé lomu dospěl podle manažerky Miloslavy Pošvářové i nadační fond Stínové ŘSD. Kamenolom podle Pošvářové není primární příčinou sesuvu. „Příčina je podle všeho ve špatném průzkumu, vadném projektu a vlastním způsobu výstavby,“ uvedla v tiskovém prohlášení Pošvářová. Stínové ŘSD proto podalo minulý týden trestní oznámení na neznámého pachatele ve věci zodpovědnosti za zavinění sesuvu.

Newsletter