Majitel Nurofenu dostal v Austrálii pokutu, klamal zákazníky

Australský soud dnes nařídil britské společnosti Reckitt Benckiser zaplatit pokutu 1,7 milionu australských dolarů (30,8 milionu Kč) za to, že klamala zákazníky s lékem proti bolesti. Společnost v prohlášení sdělila, že klamat spotřebitele neměla v úmyslu. Připustila ale podle agentury AP, že zákazníkům měla více pomoci se ve svých produktech orientovat.

V případu jde o hojně používaný lék Nurofen. Australský federální soud již loni konstatoval, že firma klamala zákazníky, když totožný přípravek prodávala pod různými názvy a tvrdila, že je na různé druhy bolesti. Varianty prý stály skoro dvojnásobek než standardní lék proti bolesti Nurofen.

Firma Reckitt Benckiser poté obaly inkriminovaných přípravků proti bolesti zad, proti menstruačním bolestem, proti migréně a tenzním bolestem hlavy upravila tak, aby bylo patrnější, že léky přinášejí úlevu i od takto nespecifikované bolesti.

Australská komise na ochranu spotřebitele navrhovala pokutu šest milionů dolarů. Soudce James Edelman dnes připustil, že zákazníci mohli utrpět finanční újmu, zdravotní újmu ale přípravky nikomu nezpůsobily.

Newsletter