Majitel výrobce vinylů koupil podíl v americké lisovně

Majitel společnosti GZ Media vyrábějící vinylové desky Zdeněk Pelc koupil šedesátiprocentní podíl v americké firmě na lisování desek Memphis Record Pressing. Informoval o tom dnes web Forbes.cz.

„Jsme hlavně strategický investor a otevírá se nám tak přímý přístup na severoamerický trh,“ komentoval obchod Pelc, který letos získal v Česku titul Podnikatel roku. Americká společnost má osm lisů, roční tržby se pohybují kolem 16 milionů dolarů a český podnikatel roku za majoritu zaplatil v řádech jednotek milionů dolarů, uvedl server.

GZ Media je světová jednička ve výrobě vinylových desek. Nezaměřuje se jen na rozmnožování záznamu zvuku, obrazu či software, ale zejména na rozsáhlou polygrafickou výrobu. Vedle hudebních nosičů firma vyrábí třeba i obaly na skotskou whisky nebo na francouzské parfémy. GZ Media zaměstnává 1400 lidí a má tržby přes 2,1 miliardy korun. Nejdůležitějšími trhy jsou USA, Francie či Británie, firma hodlá na podzim otevřít novou lisovnu v Kanadě a chystá expanzi do Číny.

Lisovna u kanadského Toronta má zásobovat část severoamerického trhu. Bude vyrábět hlavně „konfekční desky“, tedy vinyly s jednoduššími obaly. V mateřském závodě ve středočeských Loděnicích zůstane produkce těch nejnáročnějších obalů, které vyžadují například ražbu nebo použití různých materiálů, uvedl Forbes.cz.

Newsletter