Dolar navyšuje zisky v dolarovém indexu a proti euru i procyklickým měnám. Celkově je na devizovém trhu patrný nádech rizikově averzní nálady. Měny regionu jsou ve ztrátě. Koruna krátce zpevnila k 26,15 za euro, poté však rychle oslabila zpět nad 26,20 za euro.

Makléř Sarao, obviněný z propadu na trzích 2010 byl propuštěn na kauci

Obchodník s cennými papíry Navinder Sarao obviněný z manipulace s trhem, která přispěla k bleskovému propadu amerických akcií v květnu 2010, byl v pátek propuštěn na kauci. Informovala o tom agentura Reuters.

Sarao byl v dubnu zatčen britskou policií poté, co ho americké ministerstvo spravedlnosti obvinilo z podvodů a manipulací, jež hrály roli v propadu amerických burz zvaném „flash crash“ z 6. května 2010.

Přední index amerických akcií Dow Jones Industrial Average se tehdy během necelé půl hodiny propadl o více než tisíc bodů. Několik minut chaoticky kolísal v obrovských výkyvech, aby v dalších asi 20 minutách téměř celou ztrátu smazal.

Sarao čelí obvinění, že manipuloval s akciovým trhem pomoci programu pro automatické obchodování. Při bleskovému propadu akcií v květnu 2010 prý získal téměř 880.000 dolarů (zhruba 21 milionů Kč). Celkově si během pěti let podle amerických úřadů nezákonně vydělal kolem 40 milionů dolarů.

Britský soud umožnil makléřovo propuštění na kauci již v dubnu, Sarao však neměl k dispozici požadovaných pět milionů dolarů, protože mu americké úřady zmrazily majetek. Nyní soud souhlasil se snížením kauce na částku 50.000 dolarů, která již byla zaplacena.

Newsletter