Německý Ifo index ukázal větší zlepšení, než dosahoval konsensus trhu. Euro z dat nikterak výrazně neprofituje, obchoduje se nadále nad 1,1930 EURUSD. Měny regionu mírně sílí. Koruna se obchoduje na úrovni dnešní otevírací ceny kolem 25,36 za euro.

Makúch (ECB): Jsme připraveni dál uvolňovat, včetně nákupů dluhopisů

Evropská centrální banka (ECB) je podle člena své Rady guvernérů Jozefa Makúcha připravena zavést další opatření na uvolnění měnové politiky, a to včetně nákupu dluhopisů. Makúch to dnes řekl novinářům poté, co jej slovenský prezident Andrej Kiska jmenoval guvernérem Národní banky Slovenska (NBS) na druhé pětileté období.     

„Pokud bude potřeba, přistoupíme k dalším nástrojům. Je možné rozšířit naši působnost například v nějaké formě o nákup dluhopisů, ať již jde o nákup státních nebo firemních dluhopisů,“ uvedl Makúch.    

Bližší informace o možných krocích ECB v této záležitosti Makúch ale neupřesnil. „Kdy to bude, to bych nepředbíhal. Je předčasné komunikovat detaily programu, ten se stále upřesňuje,“ dodal. Rada ECB zasedá 22. ledna.  

QE zohlední příspěvky členských zemí, prosakuje z ECB   

Šéf ECB Mario Draghi dříve uvedl, že jedním z kroků proti dalšímu poklesu inflace by mohly být právě nákupy státních dluhopisů. Banka podle dostupných informací zvažuje nakoupit vládní dluhopisy v objemu až 500 miliard eur (14 bilionů Kč). Tento záměr ale za předčasný označila v rozhovoru s týdeníkem Der Spiegel německá členka šestičlenné Výkonné rady ECB Sabine Lautenschlägerová. 

Německý hlas v ECB: Kupovat dluhopisy ve velkém je předčasné 

ECB loni v rámci snahy o podporu ekonomiky a boje proti deflaci snížila svou základní úrokovou sazbu až na rekordní minimum 0,05 procenta. Na podzim pak začala s nákupy bezpečných dluhopisů a dalších cenných papírů vydávaných komerčními bankami, aby podpořila jejich úvěrovou aktivitu. Navzdory přijatým opatřením ale loni v prosinci spotřebitelské ceny v eurozóně klesly v meziročním srovnání o 0,2 procenta.     

Slovensko zavedlo euro na začátku roku 2009. Většina pravomocí NBS v oblasti měnové politiky se tak po vstupu Slovenska do eurozóny přesunula na ECB.

Newsletter