Euro reaguje na komenty z ECB o možném snížení tempa nákupů aktiv v rámci pandemického programu už v červnu. Nehledě na komentář z ECB, ve zbytku dne vidíme rizika směrem k silnějšímu dolaru. Důvodem data za amerického trhu práce, u nichž trh čeká vytvoření cca 900 tis. pracovních míst. Překonání konsensu je rizikem vyšších US výnosů a silnějšího dolaru.

Maloobchodní tržby v Německu v lednu rostly nejvíce za sedm let

Německý maloobchodní sektor zahájil letošní rok silným růstem. Spolkový statistický úřad dnes oznámil, že maloobchodní tržby v Německu v lednu meziměsíčně stouply o 2,9 procenta, tedy nejprudším tempem od začátku roku 2008. Očekáváním analytiků a ekonomů dle Bloomberg přitom byl pouze 0,4% růst. Spotřebitelské výdaje jsou důležitým motorem růstu největší evropské ekonomiky, na které je závislá i řada českých podniků. 

Analytici podle agentury Reuters předpokládali, že maloobchodní tržby vykážou za leden nárůst o pouhých 0,4 procenta. „Soukromá spotřeba se v roce 2015 zřejmě stane hlavním motorem hospodářského růstu,“ řekl k dnešním údajům ekonom Christian Schulz ze společnosti Berenberg Bank. Dodal, že k růstu maloobchodních tržeb přispěly mimo jiné nízké úrokové sazby, stoupající příjmy a levná ropa.

V meziročním srovnání se maloobchodní tržby v lednu zvýšily o 5,7 procenta, tedy nejprudším tempem od poloviny roku 2010. Spotřebitelská důvěra v Německu se nyní díky příznivé situaci na trhu práce nachází na nejlepší úrovni za více než 13 let, upozornila agentura Reuters. 

Německá vláda v lednu zlepšila odhad letošního hospodářského růstu na 1,5 procenta z dříve očekávaných 1,3 procenta. V loňském roce se hrubý domácí produkt Německa zvýšil o 1,6 procenta.

Newsletter