Maloobchodní tržby v USA se zvedají jen stěží. Fed to ale nezastaví?

Maloobchodní tržby ve Spojených státech stouply v říjnu o 0,1 procenta, zatímco o měsíc dříve po zpřesnění dat stagnovaly. Nižší obrat měli překvapivě prodejci aut, přestože automobilky hlásily za říjen solidní prodej. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnilo americké ministerstvo obchodu.

Celkově nižší obrat maloobchodu naznačuje zpomalování spotřebitelských výdajů. Mohlo by to zmírnit očekávání, že výkon největší světové ekonomiky v posledních třech měsících roku výrazně zrychlí.

Ekonomové v anketě agentury Reuters v průměru očekávali, že tržby se v říjnu zvýší o 0,3 procenta po zářijovém nárůstu o 0,1 procenta, který ministerstvo oznámilo původně.

Takzvané jádrové tržby bez zahrnutí prodeje automobilů, benzinu, stavebních materiálů a potravinářských služeb stouply o 0,2 procenta po zpřesněném zářijovém růstu o 0,1 procenta. Tržby prodejců automobilů se po zářijovém nárůstu o 1,4 procenta v říjnu o 0,5 procenta snížily.

Dnešní data rovněž naznačují, že peníze, které Američané ušetří na levnějším benzinu, dávají na platbu nájemného. To se za poslední rok totiž výrazně zvýšilo. Statistika ale pravděpodobně ponechá beze výraznějších změn očekávání, že americká centrální banka (Fed) v prosinci poprvé po téměř deseti letech zvýší úrokové sazby. Tomuto kroku nahrávají nedávné solidní údaje o říjnové zaměstnanosti, přestože výkon americké ekonomiky ve třetím čtvrtletí zvolnil na 1,5 procenta.

Newsletter