Mario Draghi: Nejsme tu od toho, abychom regulovali bitcoin

Evropská centrální banka tu není od toho, aby regulovala bitcoin, připomněl včera skrze video s odpověďmi na dotazy směřované na ECB její prezident Mario Draghi. Zároveň si však neodpustil varování před vysokou volatilitou kryptoměn.  

„Řada z vás stále dokola pokládá dotazy, kdy ECB zakáže nebo zreguluje bitcoin,“ začal Draghi. „Jediné, co k tomu ale mohu říci, je, že to není naší zodpovědností,“ dodal. Odpověď je samozřejmě trochu diplomatická, neboť Draghi si je dobře vědom, že případná regulace krypto trhu by dopadla na bedra jiných institucí a on si tak může bez rizika zachovat tvář.

Evropští regulátoři opět varují před kryptoměnami

S aktuálně probíhajícím čištěním kryptoměnového trhu ale tlak na regulaci posledního svobodného tržního prostředí rychle sílí a ne všichni centrální bankéři mají na věc podobně osvícený názor. Šéf Bank for International Settlements, Agustín Carsten, se minulý týden nebál bitcoin nazvat kombinací bubliny, Ponziho schématu a ekologická katastrofy a vyzval jednotlivé centrální bankéře k podpoře jeho rychlé regulace a zásahu do trhu kryptoměn. Carsten by nejraději úplně odřízl přímý přístup kryptoměn do bank a celé tradiční finanční infrastruktury, vše pochopitelně pod hlavičkou zájmu o ochranu investorů a spotřebitelů.

 

 

Newsletter