Markit: Podnikatelská aktivita v Británii po brexitu rychle klesá

Podnikatelská aktivita v Británii po takzvaném brexitu výrazně polevila a dostala se nejníže od globální finanční krize, respektive od jara 2009. Zaznamenala zároveň největší pokles za posledních 20 let. Vyplývá to z průzkumu, který mezi nákupními manažery provedla organizace Markit. Obzvlášť těžce zasáhlo červnové hlasování o členství Británie v EU sektor služeb, který byl až dosud jedním z tahounů ostrovní ekonomiky.

Souhrnný index podnikatelské aktivity, který zachycuje vývoj ve zpracovatelském sektoru i ve službách, podle předběžných údajů klesl za červenec na 47,7 bodu z 52,4 červnových bodu. Dostal se tak nejníže od dubna 2009.

Index pro sektor služeb se propadl na 47,7 bodu z červnových 52,3 bodu. Utrpěl tak nejvýraznější propad od roku 1996, kdy se průzkum začal provádět a zároveň sestoupil nejníže od března 2009, kdy vrcholila světová hospodářská recese. Ekonomové v průzkumu agentury Reuters předpokládali podstatně mírnější pokles, pouze na 49,2 bodu.

Oba tyto indexy tudíž sestoupily pod klíčovou padesátibodovou hranici, která je předělem mezi růstem a poklesem aktivity. Kdyby zmíněné ukazatele setrvaly na současných úrovních i nadále, signalizovalo by to zpomalení čtvrtletního růstu britské ekonomiky na 0,4 procenta. Tak pomalu Británie od krize let 2008 až 2009 ještě nerostla.

„Červenec ukázal dramatické zhoršení stavu ekonomiky,“ upozornil v dnešní zprávě hlavní ekonom Markitu Chris Williamson.

Newsletter