Dolarový index oslabil pod 91 bodů. Euro díky slabému dolaru zpevnilo nad 1,2100 EURUSD. Měny regionu včera vykázaly ztráty, které dnes opět navyšují. Středový kurz koruny se pohybuje nad 26,40 za euro.

Marže Unipetrolu za říjen naznačují slabší poslední kvartál roku

Skupina Unipetrol zveřejnila modelové marže za říjen. Rafinérská marže se meziměsíčně snížila, petrochemická marže z olefinů je nejvýš od poloviny roku 2012, kombinovaná nad úrovní 700 EUR/t.

Modelová rafinérská marže Unipetrolu klesla na 2,1 USD/b z 3,5 USD/b. Petrochemická naopak narostla na 443 z 370 EUR/t. Petrochemická marže z polyolefinů se meziměsíčně snížila na 269 z 271 EUR/t a kombinovaná petrochemická marže vzrostla na 712 z 641 EUR/t.

Zatímco Fio banka hodnotí vývoj jako „zlepšující se prostředí v petrochemickém průmyslu“, Komentář Komerční banky hovoří o tom, že „zářijový vzestup rafinérské marže byl jen dočasný a modelová marže se vrátila na úroveň letních měsíců“.

„Ačkoliv máme k dispozici data pouze za říjen, letošní poslední kvartál by měl být pro rafinérský segment méně příznivý než ten třetí. Naproti tomu petrochemie by se mohla vyvíjet nadále velmi dobře,“ předpovídá analytický tým Komerční banky.

Newsletter