Dolarový index slábne dále pod 92 bodů. Euro po včerejším výprodeji po dosažení 1,2000 EURUSD nabírá další zisky zpět k této rezistenci. Koruna po pondělním oslabení drží hodnoty nad 26,20 za euro. Nad očekávání lepší revize HDP za 3Q neměla výraznější vliv.

Matematik a Nobelista John Nash tragicky zahynul

Při nehodě vozu taxislužby v New Jersey v sobotu zahynul americký matematik a nositel Nobelovy ceny za ekonomii John Nash, jehož životní příběh byl zachycen v oscarovém filmu Čistá duše z roku 2001. Nashovi bylo 86 let. Při nehodě zemřela i Nashova 82letá manželka Alicia, informovala dnes policie. 

Nash byl uznávaný za práci v oblastech teorie her a diferenciální geometrie. Nobelovu cenu za ekonomii získal v roce 1994. Spolu s ním ji dostali i matematici Reinhard Selten a John Harsanyi. 

Tento týden Nash v Norsku převzal společně s kolegou Louisem Nirenbergem také prestižní matematickou Abelovu cenu z rukou krále Haralda V. Právě po příletu z Norska na letiště v Newarku si manželé vzali taxi, který je měl dovézt domů do univerzitního města Princeton, informovala americká média. 

Jak by se John Nash připravoval na letošní Super Bowl?

Na dálnici New Jersey Turnpike u obce Monroe ale řidič při předjížděcím manévru nezvládl řízení a narazil do svoditel. Oba pasažéři byli na místě mrtví, taxikář vyvázl s poraněním krku. Manželé podle policie v době nehody zjevně nebyli připoutáni. Oba byli z automobilu vymrštěni, potvrdila policie agentuře DPA. 

Nirenberg s Nashovými hovořil ještě na letišti po návratu z Norska a po tragédii označil Nashe za velkého matematika a génia. „Byli jsme spolu všichni tak šťastní,“ citovala Nirenberga agentura AP. 

V úspěšném filmu režiséra Rona Howarda Čistá duše byl zachycen Nashův boj se schizofrenií. Role matematického génia se zhostil novozélandský herec Russell Crowe. Herečka Jennifer Connellyová získala za ztvárnění role jeho životní partnerky Alicie Oscara. snímek má rovněž Oscara za nejlepší film, pro nejlepšího režiséra a nejlepší adaptovaný scénář. 

„Jsem v šoku… Jsem v srdci s Johnem, Alicií a rodinou. Bylo to úžasné partnerství. Čisté duše, čistá srdce,“ napsal Crowe na Twitteru k tragickému úmrtí manželů. 

Newsletter