Mayová a Renzi se shodli na úzké spolupráci i po brexitu

Británie a Itálie zůstanou i po brexitu (britském odchodu z Evropské unie) blízkými partnery a budou úzce spolupracovat mimo jiné v boji proti terorismu. Shodli se na tom dnes v Římě premiéři obou zemí Theresa Mayová a Matteo Renzi. Předseda italské vlády podle agentury DPA vyzval britskou kolegyni ke konkrétnímu plánu vystoupení její země z Evropské unie poté, co brexit v referendu schválili britští voliči. Mayová slíbila, že práva Italů žijících v Británii se nezmění, pokud totéž zaručí Itálie Britům na svém území.

„Je v zájmu všech mít precizní časový plán, který cestu usnadní,“ řekl Renzi po setkání s Mayovou. Britská premiérka minulý týden během návštěvy Berlína a Paříže uvedla, že Británie nepožádá o vystoupení z EU před koncem letošního roku. Až tuto žádost předloží, mělo by jednání o vystoupení trvat zhruba dva roky.

Mayová také dnes Renziho ujistila, že práva Italů žijících v Británii zůstanou zaručena i po brexitu, pokud totéž učiní Itálie ve vztahu k Britům pobývajícím na italském území. V Británii žije podle Renziho nyní asi 600.000 Italů.

Britská premiérka rovněž zdůraznila, že i po odchodu z EU zůstane její země součástí Evropy. „Chceme, aby byl brexit úspěšný, a proto je klíčové, abychom spolupracovali s členskými zeměmi (EU) jako je Itálie,“ řekla Mayová. Podle Renziho se dnes oba premiéři dohodli, že jejich země budou spolupracovat i na řešení evropské migrační krize.

Newsletter