Mayová: Británie se po brexitu stane opět nezávislou a suverenní

Británie se po brexitu stane opět zcela nezávislou a suverénní zemí a z této pozice bude utvářet svůj vztah s Evropskou unií. Ve svém projevu na výroční konferenci Konzervativní strany v Birminghamu to dnes řekla britská premiérka Theresa Mayová. Zopakovala rovněž, že po rozhodnutí z červnového referenda není cesty zpět. Je si ale prý jistá, že odchod z EU Británie přemění v úspěch.

„Brexit znamená brexit. A my ho proměníme v úspěch,“ uvedla Mayová. Článek 50 lisabonské smlouvy, jehož aktivace formálně zahájí přinejmenším dvouleté „výstupní“ rozhovory, chce Mayová spustit nejpozději na konci března. Její vláda nehodlá počátek jednání zdržovat.

Při jednáních s Evropskou unií o vzájemných vztazích bude třeba přistoupit na kompromisy, uvedla Mayová. Podoba těchto vztahů bude ale zcela nová a nelze o ní uvažovat s ohledem na minulost ani jako o švýcarském či norském modelu, dodala.

Mayová rovněž potvrdila sobotní informace televizní stanice ITV, že Británie přijme do svého právního řádu veškerou evropskou legislativu a teprve po brexitu bude parlament možnost upravit či zcela zrušit jednotlivé zákony.

Premiérka rovněž zdůraznila, že nehodlá dopustit rozvrácení unie Anglie, Skotska, Walesu a Severního Irska v souvislosti s odchodem Británie z EU.

Newsletter