McDonald´s dostal nabídky na převzetí čínských restaurací

Americký řetězec rychlého stravování McDonald‘s dostal asi půl tuctu nabídek na převzetí svých restaurací v Číně a Hongkongu. Firma by převodem těchto provozoven na franšízy mohla získat až tři miliardy dolarů (71 miliard Kč), sdělily agentuře Reuters informované zdroje. Svou nabídku už britské BBC potvrdila čínská technologická a realitní společnost Sanpower.

Sanpower podá na restaurace McDonald´s nabídku spolu se skupinou Beijing Tourism Group. Mezi další uchazeče patří americké investiční společnosti Bain Capital, TPG Capital a Carlyle Group, které se podle zdrojů chtějí k nabídkám spojit s místními firmami.

McDonald´s v březnu oznámil, že své asijské aktivity zreorganizuje a najde pro ně partnery, kteří budou jeho tamní restaurace vlastnit v rámci franšízových dohod. Restrukturalizaci čínské divize plánuje i konkurenční společnost Yum Brands, která vlastní například restaurace KFC. Obě americké společnosti čelí na čínském trhu rostoucí domácí konkurenci a potřebují vylepšit svou image po skandálech se závadnými potravinami z minulých let.

McDonald‘s v březnu uvedl, že hodlá během příštích pěti let otevřít v Číně a Hongkongu 1500 nových restaurací. V samotné Číně by měl počet restaurací McDonald‘s do roku 2020 stoupnout na 3500 ze současných 2200.

McDonald‘s je největším řetězcem restaurací s rychlým občerstvením na světě. Má přes 36.000 provozoven ve více než stovce zemí včetně Česka.

Newsletter