McDonald’s prodá třetinu ve své japonské dceřiné firmě

Americký řetězec rychlého stravování McDonald‘s začne příští týden přijímat nabídky na odkoupení až třetiny podílu ve své japonské dceřiné firmě. Řetězec tak pokračuje v rozprodávání aktivit v Asii poté, co se před několika dny zbavil většinového podílu v čínských restauracích. Zájem o koupi japonského podílu projevila podle deníku The Wall Street Journal řada investičních firem.

McDonald‘s vlastní na japonském trhu necelou polovinu své japonské firmy McDonald‘s Holdings Co Japan. Akcie této firmy se obchodují na tokijské burze a její tržní hodnota činí 3,5 miliardy dolarů (88,9 miliardy Kč).

Firma úmysl o odprodeji části svého podílu oznámila již v loňském roce. Nepodařilo se jí ale nalézt investora ochotného zaplatit požadovanou cenu, řekly informované zdroje americkému listu.

Před několika dny se řetězec rozhodl k podobnému kroku v Číně, kde odprodal většinový podíl ve svých podnikatelských aktivitách čínskému konglomerátu CITIC a investiční skupině Carlyle Group. Podle svého oznámení za něj utržil až 2,1 miliardy dolarů.

McDonald‘s je největším řetězcem restaurací s rychlým občerstvením na světě. Má více než 36.000 provozoven ve více než stovce zemí včetně České republiky.

Newsletter