Dolar zůstává pod výprodejním tlakem. Oslabuje v dolarovém indexu i proti procyklickým měnám. Vůči euru se obchoduje nad 1,1880 EURUSD. Měny regionu těží ze slabšího dolaru a z lepšího tržního sentimentu. Jediná koruna krátce oslabila zpět nad 25,50 za euro, aby se poté vrátila zpět pod tuto hranici.

Média: FBI ví o nových e-mailech Clintonové už několik týdnů

O dalších e-mailech, které byly odeslány ze soukromého poštovního účtu Hillary Clintonové v době, kdy byla ministryní zahraničí, vědí agenti Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) už několik týdnů. S odvoláním na své zdroje z FBI to dnes uvedl list The Washington Post (WP) a agentura AP. Ředitel FBI James Comey informoval Kongres o záměru prozkoumat nově objevené e-maily až tento pátek, tedy necelé dva týdny před volbami.

FBI o nových e-mailech Clintonové podle amerických médií ví už od začátku října. Našel je údajně v elektronickém zařízení Anthonyho Weinera, manžela blízké poradkyně Clintonové Humy Abedinové, který je vyšetřován kvůli obscénní komunikaci s patnáctiletou dívkou.

Šéf vyšetřovatelů Comey ale tvrdí, že se o e-mailech dozvěděl ve čtvrtek a hned v pátek o možnosti nového vyšetřování v kauze elektronické komunikace bývalé šéfky americké diplomacie informoval Kongres. Podle WP není jasné, zda Comey o e-mailech věděl už dříve, anebo zda mu o nich jeho podřízení řekli až se zpožděním.

Comey v pátek Kongres informoval i přesto, že jeho představená, ministryně spravedlnosti Loretta Lynchová, byla proti. Členka administrativy prezidenta Baracka Obamy údajně nepovažovala za vhodné informovat o vyšetřování jednoho z prezidentských kandidátů méně než dva týdny před volbami.

Sama Clintonová Comeyho postup v sobotu označila za „bezprecedentní“ a „hluboce znepokojivý“. Ředitele FBI vyzvala, aby zveřejnil „celá a kompletní fakta“. Stále totiž není jasné, o kolik e-mailů jde a co vlastně obsahují.

Clintonová již dříve čelila vyšetřování FBI za využívání soukromého poštovního serveru ke služebním účelům v době, kdy byla šéfkou americké diplomacie. Exministryně podle kritiků nesprávným rozesíláním služební elektronické pošty ohrožovala bezpečnost státu.

FBI v červenci konstatoval, že využíváním soukromého serveru Clintonová prokázala značnou nedbalost, ale že zákon neporušila.

Comey v předchozích volbách podporoval republikánské kandidáty Johna McCaina a Mitta Romneyho. Dlouho byl registrovaných členem Republikánské strany, letos v červenci ale uvedl, že už není členem žádné strany.

Kauza kolem elektronické komunikace Clintonové patří k častým tématům útoků republikánského kandidáta na prezidenta Donalda Trumpa na jeho demokratickou sokyni. Realitní magnát několikrát řekl, že pokud zvítězí, budou se případem zabývat zvláštní vyšetřovatelé, a pokud najdou pochybení, poputuje Clintonová do vězení.

Newsletter