Median: Čechy překvapil propad ČSSD i zisk ANO

Ohledně spokojenosti s výsledkem voleb lehce převažuje negativní a nejistý pocit. Více než polovina je nespokojeno či není jista, výrazně nejspokojenější jsou nejstarší respondenti (60 %), naopak nelibě výsledky nesou vysokoškoláci (59 % nespokojených) a lidé z velkých měst (55 %). Ukázal to bleskový průzkum agentury Median.

Spokojenost s výsledky voleb také do velké míry logicky souvisí s volenou stranou. Voliči ANO jsou spokojení v 93 % případů, mezi spokojenější také patří voliči SPD a Pirátů, ale i STAN, kteří nejspíše potěšili samotným pokořením pětiprocentní hranice. Naopak nespokojenost je vidět u voličů klasických větších stran – ODS, KSŠM, KDU-ČSL, ČSSD a TOP09. 

Většina respondentů věří v důsledku voleb ve zlepšení především se zlepšením ekonomické situace v ČR (56 %), u mezinárodního postavení ČR jsou již volby vnímány rozporuplně 43 % a v otázce zlepšení politické situace v ČR si polovina myslí, že se bude spíše zhoršovat. Ve zlepšení všech tří oblastí věří obecně spíše starší respondenti, lidé z menších měst a logicky také voliči vítězného ANO. Voliči Pirátů a SPD si slibují častěji zlepšení ekonomické situace ČR, naopak voliči klasických velkých stran vyjadřují častěji obavu o zhoršení politické situace v ČR.

Celkem 57 % respondentů by vadilo, kdyby vládu sestavovala trestně stíhaná osoba. Problém s tím mají častěji ženy, mladší věkové skupiny a lidé z velkých měst. Z pohledu volené strany se jedná o největší problém pro voliče ODS, TOP09, KDU-ČSL nebo ČSSD. Naopak menší problém je to pro voliče ANO, SPD či komunistů – viz následujícíslide.

Newsletter