Dolar oslabuje v dolarovém indexu a proti procyklickým měnám. Euro zpevňuje směrem k 1,2140 EURUSD. Měny regionu evidentně profitují ze silnějšího eura. Koruna by mohla atakovat 25,40 za euro.

Medveděv: Ruská ekonomika v 1Q klesla o 2 %, mohlo být ale hůř

Ruská ekonomika v prvním čtvrtletí klesla meziročně o zhruba dvě procenta. Řekl to dnes premiér Dmitrij Medveděv. Země kvůli mezinárodním sankcím a propadu cen ropy trpí vážnými ekonomické problémy, situace ale mohla být podle Medveděva mnohem horší. Rusko si prý zvyká.     

Evropská unie, Spojené státy a některé další západní země uvalily na Rusko loni sankce kvůli jeho politice vůči Ukrajině.     

„Ztráty z restrikcí, které byly zavedeny, jsou významné,“ sdělil podle agentury Reuters Medveděv zákonodárcům. „Rusko podle odhadů některých zahraničních expertů utrpělo ztráty celkem za 25 miliard eur (685,46 miliardy Kč), což představuje 1,5 procenta hrubého domácího produktu,“ řekl během projevu k výroční zprávě o činnosti ruské vlády. Letos by se podle něj toto číslo mohlo „několikanásobně zvýšit“.     

Navzdory určité stabilizaci ruské ekonomiky by však podle premiéra neměly o potížích Ruska existovat „žádné iluze“. Problémy podle něj zhoršil pád světových cen ropy a „některé domácí problémy, které jsme nebyli schopni vyřešit“.     

Rusko se s tím ale podle premiéra dokáže vypořádat, i kdyby se podmínky nepřestaly zhoršovat. „Pokud vnější tlaky zesílí a ceny ropy zůstanou dlouho na extrémně nízké úrovni“, budeme se muset rozvíjet v nové ekonomické realitě,“ řekl. 

Newsletter