Medveděv: Sankce Rusko připravily o desítky miliard dolarů

Slabý kurz rublu poškozuje ruskou ekonomiku, která v důsledku západních sankcí už přišla o desítky miliard dolarů. Řekl to dnes ruský premiér Dmitrij Medveděv. Upozornil přitom, že sankce poškozují i ty země, které sankce na Rusko kvůli jeho postupu v ukrajinské krizi uvalily. 

„Naše ekonomika pravděpodobně ztratila desítky miliard dolarů,“ odpověděl Medveděv na otázku k dopadům sankcí. Ruský ministr financí Anton Siluanov již v listopadu odhadl, že ztráty, které Rusku způsobují sankce spojené s ukrajinskou krizí představují zhruba 40 miliard dolarů (téměř 900 miliard Kč) ročně. 

„Sankce poškozují ekonomiky a podniky zemí, které je uvalily, právě tak (jako nás),“ řekl v televizní debatě Medveděv. Asijské finanční trhy jsou ale podle něj připraveny spolupracovat s ruskými podniky a bankami, a mohly by se tak stát alternativou pro západní finanční trhy, na které má Rusko v důsledku sankcí omezený přístup. 

Medveděv dále prohlásil, že Rusko by mělo snížit svou závislost na vývozu energie, kvůli kterému je zranitelné poklesem cen ropy na světových trzích. Upozornil nicméně, že snížení této závislosti si vyžádá „celkem dlouhou dobu“. 

Ruský rubl od června kvůli sankcím a poklesu cen ropy oslabil k dolaru o zhruba 40 procent, což vede k růstu inflace a podkovává hrubý domácí produkt. „(Oslabování rublu) má určitý dopad na rozpočet,“ uvedl Medveděv. „Není příznivé pro stát ani ekonomiku,“ dodal.

Ruská centrální banka již v letošním roce vynaložila na podporu kurzu domácí měny více než 70 miliard dolarů (asi dva biliony Kč). Prezident Vladimir Putin minulý týden v projevu o stavu Ruské federace řekl, že vládu a centrální banku požádal, aby přijaly přísná opatření proti „spekulantům“ na devizovém trhu. 

Stabilita měny patřila k hlavním úspěchům Putinovy vlády. Letošní propad rublu ale oživuje vzpomínky na měnovou krizi roku 1998. Rok před Putinovým nástupem k moci tehdy pád rublu vedl k uzavírání bank a ztrátě úspor obyvatelstva.

Newsletter