„Mekáč“ ohlásil slabší tržby i zisk. Žádné velké překvapení

Největšímu světovému řetězci restaurací s rychlým občerstvením, americké společnosti McDonald’s, ve čtvrtém čtvrtletí klesly tržby o více než sedm procent. Firma se mimo jiné s obtížemi vzpamatovávala ze skandálu s potravinami v Číně a na domácím trhu ve Spojených státech sváděla tuhý boj s konkurencí.     

Podaří se McDonaldu vstát z popela?

Za tři měsíce do konce prosince firma vydělala 1,1 miliardy dolarů, což představuje částku 1,13 dolaru na akcii. Analytiky byl očekávání zisk 1,22 dolaru na akcii. Předloni ve stejném období činil čistý zisk 1,4 miliardy dolarů. Celkové tržby řetězce se meziročně snížily o více než 7 % na 6,57 miliardy dolarů, pod konsensus 6,68 mld. dolarů, z více než sedmi miliard dolarů, které firma utržila před rokem. Akcie firmy v úvodu amerického obchodování mírně rostou.    

McDonald’s a některé další velké řetězce rychlého občerstvení se loni v létě musely vypořádat s problémy, když jim jeden významný čínský dodavatel prodával maso s prošlou lhůtou trvanlivosti.     

V USA McDonald’s bojuje o zákazníky ve stále ostřejší konkurenci. Na problémy ale firma narážela i v Evropě, kde se mnoha vládám nedaří oživit hospodářský růst.     

Výkonný ředitel Don Thompson uvedl, že loňský rok byl pro firmu náročný po celém světě a že s problémy se bude potýkat i v letošním roce.

Newsletter