Merkelová a Gauck přišli v Mnichově na bohoslužbu za oběti útoku

K uctění památky devíti obětí střelby z 22. července v Mnichově se dnes konala bohoslužba v kostele Panny Marie v bavorské metropoli. Zúčastnili se jí mimo jiné i německý prezident Joachim Gauck, kancléřka Angela Merkelová a bavorský premiér Horst Seehofer.

Tento církevní obřad byl první ze dvou dnešních pietních akcí v Mnichově. Šéf německého státu Gauck později promluvil k této tragické události z minulého týdne také v bavorském zemském sněmu. I této akce se zúčastnila šéfka německé vlády.

Prezident v projevu mimo jiné prohlásil: „Zůstaneme tím, kým jsme, humánním společenstvím, které je solidární“. V souvislosti s osobností mladého pachatele zločinu pak upozornil, že je třeba takovým lidem věnovat péči. „Společnost nesmí tyto lidi, zejména mladé lidi, nechat osamocené a nevidět, že se vydali na nebezpečnou cestu na okraj společnosti,“ zdůraznil.

„Je jedna věc, kterou navzdory všem těm, kteří chtějí z našeho domova udělat místo strachu a hrůzy, neuděláme: nepodrobíme se,“ řekl rovněž Gauck. „Nepřinutí nás nenávidět, jak nenávidějí oni. Nebudou nás držet v zajetí věčného strachu,“ dodal.

Ekumenickou bohoslužbu, které se zúčastnili zástupci různých církví včetně muslimů, vedli společně mnichovský kardinál a arcibiskup Reinhard Marx a evangelický zemský biskup Heinrich Bedford-Strohm. Podle agentury DPA se nesla v duchu výzvy k míru a náboženské tolerance.

Devět lidí před devíti dny postřílel a 35 zranil Němec íránského původu v mnichovské restauraci McDonald‘s a v nákupním centru Olympia. Nakonec zbraň obrátil proti sobě a spáchal sebevraždu. Úřady útočníka popsaly jako uzavřeného samotáře posedlého vražednými videohrami, který se léčil kvůli depresím a psychickým problémům.

Podle svědků střelec vykřikoval urážky na adresu cizinců, i když sám byl synem íránských přistěhovalců. V restauraci McDonald‘s, kde zemřela většina obětí, se scházela mládež z imigračních rodin. Mezi mrtvými byli lidé pocházející z Maďarska, Turecka, Řecka a z Kosova.

Nic nenasvědčuje tomu, že by v tomto útoku hrál nějakou roli islámský extremismus. Nicméně šlo o nejkrvavější incident z řady útoků, které během minulého týdne šokovaly Německo.

Newsletter