Merkelová: Brexit je varování, EU musí být pro občany úspěšnější

Britské rozhodnutí opustit Evropskou unii je varování pro všech zbývajících 27 členských zemí. Dnes to v Düsseldorfu na jednání své Křesťanskodemokratické unie prohlásila německá kancléřka Angela Merkelová. Podle ní se musí EU naučit rychleji rozhodovat a musí být v očích svých občanů úspěšnější. Merkelová se přitom postavila odmítavě k možnosti upravit základní smlouvy unie.

„Toto je pro nás všechny varovný výstřel, který nás nutí znovu uvažovat o tom, co pro nás Evropa znamená. Jak se musí Evropa změnit, aby byla v očích lidí úspěšná,“ citovala Merkelovou agentura Reuters.

EU se podle Merkelové musí rozhodnout, na jaké otázky se chce soustředit a v jakých bude hrát menší roli než dosud. Zároveň musí přijímat rozhodnutí rychleji než dříve.

Podle Merkelové není na místě mluvit o úpravě smluv, na kterých je EU založena. K tomu dříve v září vyzval francouzský kandidát na prezidenta Nicolas Sarkozy, který tvrdil, že by se případnou novou smlouvou o EU dalo zvrátit britské rozhodnutí opustit blok. Sarkozyho návrh ale odmítly Francie i Německo.

Newsletter