Merkelová: Do Iráku se z Německa vrací 3000 běženců měsíčně

Do Iráku se z Německa vrací každý měsíc kolem 3000 běženců a jejich počet neustále roste. Uvedla to dnes německá kancléřka Angela Merkelová. Do Německa loni přišlo téměř 1,1 milionu běženců především ze Sýrie, Iráku a Afghánistánu.

„V současnosti se jich například každý měsíc do Iráku vrací 3000 – a má to vzestupný trend – podle toho, jak se osvobozují jejich města od Islámského státu,“ uvedla Merkelová na mítinku své Křesťanskodemokratické unie (CDU) před zemskými volbami ve spolkové zemi Bádensko-Württembersko.

Mnoho uprchlíků musí v Německu stále bydlet v provizorních podmínkách a podle agentury Reuters je řada z nich frustrovaná z pomalého azylového řízení. Na počátku února uvedl šéf Spolkového úřadu pro migraci a uprchlíky (BAMF) Frank-Jürgen Weise, že se loni nestihlo zpracovat přibližně 370.000 žádostí o azyl, které byly podány, a dalších 300.000 až 400.000 migrantů, které loni německé úřady zaregistrovaly, žádost ještě ani nemohlo podat.

Podle kancléřky je pro řešení migrační krize proto klíčové zajistit stabilitu v zemích, jakými jsou právě Irák či Sýrie. „Ne každý uprchlík tady zůstane,“ uvedla Merkelová s tím, že řada z nich se bude chtít vrátit za svými blízkými, „kteří tu ještě nejsou a nebudou se sem smět dlouho dostat“.

Posledním výrokem Merkelová narážela na zpřísnění azylových zákonů, které před časem schválila německá vláda a parlament. Napříště bude podle nové normy mimo jiné mnohem složitější dosáhnout scelení rodin uprchlíků.

Kancléřka Merkelová a její CDU se bude v neděli poprvé od doby, kdy se loni v létě začala výrazně prohlubovat migrační krize, ucházet o přízeň Němců ve volbách. Své zástupce v zemských sněmech budou vybírat obyvatelé tří spolkových zemí – kromě Bádenska-Württemberska také Porýní-Falce a Saska-Anhaltska.

Předvolební průzkumy naznačují, že by snad až pětinu všech hlasů mohla získat pravicově populistická strana Alternativa pro Německo (AfD) předsedkyně Frauke Petryové, která v minulosti upoutala pozornost médií například výrokem, že by policisté měli v případě potřeby při ostraze hranic na migranty i střílet.

Newsletter