Merkelová: Kdo opustí EU, zbaví se nejen povinností, ale i práv

Kdo vystoupí z Evropské unie, nemůže očekávat, že se zbaví povinností, ale bude nadále užívat všech práv, řekla dnes na adresu Británie německá kancléřka Angela Merkelová. Ve svém vystoupení před německým parlamentem také zdůraznila, že EU bude při vyjednávání s Londýnem hájit své zájmy. Když bude chtít Británie být i nadále součástí společného evropského trhu, bude muset přijmout jeho podmínky, včetně volného pohybu osob, podotkla.

Ve svém zatím nejrozsáhlejším vyjádření k výsledkům britského referenda o vystoupení z Evropské unie Merkelová uvedla, že ji výsledek mrzí, vyjádřila ale přesvědčení, že ho unie přestojí. Uvítá přitom každý návrh, který Evropě pomůže dostat se ze situace jednotnější.

Respektujeme, že Londýn zatím nechce požádat o vystoupení z osmadvacítky, poznamenala také německá kancléřka. Británie ale podle ní musí vzít na vědomí, že zatím také nebudou žádná formální či neformální jednání o jejím vystoupení.

Merkelová, kterou několikrát během jejího asi 20minutového vystoupení poslanci přerušili potleskem, dnes také vyjádřila přesvědčení, že zájmem Británie by měly být i do budoucna úzké a přátelské vztahy s EU. Je to také v zájmu Německa, aby Londýn zůstal dobrým partnerem, míní.

Newsletter