Americké výnosy v závěru minulého týdne zkorigovaly nárůst, dolar i přesto sílí. Euro je pod tlakem hromadného poklesu evropských tržních sazeb. Zlotý a koruna mírně zpevnily, aktuálně část zisků umazávají. Domácí měna se obchoduje nad 26,10 za euro.

Merkelová podpořila tureckou vládu, EU vyzývá ke klidu

Podporu demokraticky zvolené turecké vládě vyjádřila německá kancléřka Angela Merkelová i řecký premiér Alexis Tsipras. Reagovali tak na pokus části turecké armády o státní převrat. K návratu k ústavnímu pořádku v Turecku vyzval i předseda Evropské rady Donald Tusk. Podle něj budou dopady pokusu o puč klíčové pro celý region i pro vztahy Turecka s Evropskou unií.

Merkelová prostřednictvím svého mluvčího na twitteru uvedla, že v Turecku musí být respektován ústavní pořádek a musí být učiněno vše na ochranu lidských životů. Kvůli situaci v zemi je v úzkém kontaktu s německými ministry zahraničí a hospodářství.

„Vláda a řecký lid pozorně sledují vývoj v Turecku a stojí na straně demokracie a ústavního pořádku,“ uvedl řecký premiér Tsipras na twitteru. Podporu už ve zprávě vyjádřil Tsipras i svému tureckému protějšku, uvedla mluvčí aténské vlády. Dnes se chce podle ní premiér co nejrychleji spojit i s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem.

Řecko jako sousední země a tradiční rival vývoj v Turecku bedlivě sleduje. Ministr obrany Panos Kammenos ještě v noci svolal zasedání generálního štábu.

Tusk, který je na summitu evropských a asijských zemí ASEM v mongolském Ulánbátaru, prohlásil, že napětí nelze řešit zbraněmi. „Turecko je klíčový partner Evropské unie. EU plně podporuje demokraticky zvolenou vládu, státní instituce země a právní stát. Vyzýváme k okamžitému návratu k tureckému ústavnímu pořádku,“ dodal.

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg v prohlášení během noci vyzval ke „klidu a zdrženlivosti a k plnému respektování tureckých demokratických institucí a ústavy“. Připomněl, že „Turecko je cenným členem NATO“.

Newsletter