Merkelová se sejde s Erdoganem, řeč bude o migraci i imunitě

Německá kancléřka Angela Merkelová se dnes na okraj summitu OSN k humanitární činnosti v Istanbulu sejde s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem. Mluvit s ním chce mimo jiné o nedávném rozhodnutí tureckého parlamentu týkajícím se odebrání imunity čtvrtině poslanců. Podle kritiků chce vládní Strana spravedlnosti a rozvoje tímto krokem zasadit ránu prokurdské opozici, jejíž řady by kvůli trestnímu stíhání zákonodárců notně prořídly.

Merkelová na domácí scéně čelí obviněním, že situaci na turecké politické scéně a kroky prezidenta Erdogana posuzuje příliš shovívavě, aby si kvůli nedávno uzavřené dohodě o vracení migrantů nepopudila Ankaru. Dohoda Turecka a EU začala platit v březnu a výrazně zpomalila proud uprchlíků, kteří do té doby po tisících denně mířili přes moře z Turecka do Řecka. Pro velkou část z nich bylo cílovou zemí Německo.

Součástí dohody je i slib, že unie po splnění daných podmínek zruší do konce června vízovou povinnost pro Turky cestující do Evropy. Termín se ale zřejmě nestihne, protože osmadvacítka s Tureckem stále nevyřešila jeden ze zbývajících sporných bodů, který se týká tureckých protiteroristických zákonů.

Newsletter