Merkelová: Skandál VW pověstí německé ekonomiky neotřásl

Emisní skandál kolem německého automobilového koncernu Volkswagen je „dramatický“, škoda ale není tak rozsáhlá, aby Německo nemohlo být dále považováno za dobré místo pro podnikání. Německé rozhlasové stanici Deutschlandfunk to řekla německá kancléřka Angela Merkelová.

„Domnívám se, že pověstí německé ekonomiky a důvěrou v německou ekonomiku to neotřáslo do takové míry, že bychom už nebyli považováni za dobré podnikatelské místo,“ sdělila kancléřka. Automobilka by podle ní měla rychle zajistit potřebnou transparentnost a dát věci do pořádku.

Volkswagen v září připustil, že do 11 milionů vozidel prodaných na světových trzích umístil zařízení umožňující podvádět při emisních testech. Akcie největšího evropského výrobce automobilů od vypuknutí skandálu ztratily zhruba 40 procent a šéf společnosti Martin Winterkorn odstoupil z funkce.

Nedělník Bild dnes napsal, že inženýři Volkswagenu podle jeho zjištění připustili, že začali instalovat tento software do aut v roce 2008. Naftový motor EA189 podle nich jinak neměl šanci splňovat zároveň emisní normy i cílové náklady.

Newsletter