Merkelová vystoupí s projevem k návrhu rozpočtu i dalším tématům

Německá kancléřka Angela Merkelová dnes dopoledne vystoupí v parlamentu s projevem k návrhu státního rozpočtu na příští rok. Není přitom vyloučeno, že se ve své řeči dotkne i dalších témat včetně propadu své strany – Křesťanskodemokratické unie (CDU) – v zemských volbách v Meklenbursku-Předním Pomořansku.

CDU v nedělním hlasování skončila v zemských volbách poprvé ve svých dějinách za jinou pravicovou stranou, když ji porazila Alternativa pro Německo (AfD), která svou kampaň postavila na kritice uprchlické politiky vlády a kancléřky.

Debata o rozpočtu bývá v Německu širší, a proto se očekává, že se kancléřka ve svém projevu zmíní i o dalších tématech, přinejmenším o migrační politice, za níž je v poslední době často kritizovaná.

Velmi zeširoka v úterý představení návrhu rozpočtu pojal i německý ministr financí Wolfgang Schäuble (CDU), když v téměř hodinovém projevu před poslanci mluvil mimo jiné o migraci, integraci nebo nutnosti posílit rozvojovou pomoc.

Rozpočet, s nímž před poslance předstoupil, má být už počtvrté v řadě vyrovnaný. Berlín počítá pro příští rok s příjmy i výdaji ve výši 328,7 miliardy eur (téměř 8,9 bilionu korun).

Newsletter