Mexičané demonstrují proti zdražení benzinu i proti vládě

V Mexiku už čtvrtým dnem lidé po celé zemi protestují proti zdražení benzinu, které je nejvýraznější za téměř 20 let. V některých městech přerostly demonstrace v rabování obchodů, řidiči nákladních vozů blokují silnice a hrozí uzavření několika stovek čerpacích stanic kvůli obavám o bezpečnost. Mnohde, včetně hlavního města, lidé v ulicích vyzývají prezidenta k demisi.

Státní ropná společnost Pemex v úterý uvedla, že blokády čerpacích stanic už způsobily kritickou situaci ve třech mexických státech. Budou-li pokračovat, může to ovlivnit zásobování nedalekých letišť, oznámil také Pemex.

Problémy s distribucí jsou podle Pemexu v severomexických státech Chihuahua a Durango a také ve státě Morelos, který hraničí s federálním distriktem hlavního města Mexiko.

Největší distribuční společnost Grupo Gasolinero G500 dnes podle mexického tisku oznámila, že zvažuje uzavření 400 ze svých zhruba 1800 čerpacích stanic. Padesátku z nich už zavřela. Firma také uvedla, že u čtyř set stanic demonstranti mimo jiné pálili pneumatiky nebo se snažili čerpat benzin přímo z cisteren.

Ve státě Chihuahua zablokovali demonstranti mezinárodní most Córdova, který spojuje mexické město Ciudad Juárez s El Pasem v americkém Texasu. Protest organizuje Národní svaz zaměstnanců v zemědělství (UNTA), který také oznámil blokádu radnic ve městech Guerrero a Madera a obsazení kanceláří Federální komise pro elektřinu.

Rozhodnutí ministerstva financí zdražit od 1. ledna benzin a naftu až o 20 procent přivedlo do ulic tisíce lidí. V metropoli nesli protestující nejen transparenty odsuzující vysoké ceny benzinu, ale i například s hesly „Pryč se zkorumpovanými!“ nebo „Pryč s Peňou!“.

Prezident Enrique Peňa Nieto má dva roky před koncem mandátu nejnižší popularitu od začátku svého nástupu do úřadu v prosinci 2012. Jeho odchod si podle posledních průzkumů veřejného mínění přeje asi 70 procent obyvatel. Mexičané prezidenta kritizují i za neschopnost snížit obrovskou kriminalitu v zemi, za níž stojí válka drogových kartelů i zkorumpovanost mnoha úředníků a policistů.

Newsletter