Mexická cementárna nabídla materiál na zeď mezi USA a Mexikem

Mexická cementárna se nabídla, že dodá materiál pro stavbu zdi na hranici Mexika a Spojených států, o které hovořil budoucí americký prezident Donald Trump. Uvedl to dnes podle španělského listu El País ředitel firmy Grupo Cementos de Chihuahua (GCC), která více než polovinu obchodu realizuje v USA a zbytek v Mexiku.

„Jsme důležitým výrobcem v oblasti a musíme respektovat naše klienty na obou stranách hranice,“ uvedl šéf cementárny Enrique Escalante. Na stavbu 3200 kilometrů dlouhé zdi v poušti a horách by jeho společnost chtěla dodávat materiál.

Firma GCC se specializuje na výroby betonu vysoké odolnosti. Sídlí v pohraničním mexickém státě Chihuahua a sedmdesát procent svých obchodů realizuje v USA. Její ředitel se těší i na další zakázky, které by mu mohly přinést Trumpem plánované investice do infrastruktury v USA.

Nově zvolený americký prezident v předvolební kampani prohlašoval, že na hranicích s Mexikem chce postavit zeď, aby zabránil přílivu nelegálních migrantů do USA. Po svém zvolení tento měsíc Trump připustil, že místy by na hranici mohly být „ploty“, ale zeď je podle něj „vhodnější“. V kampani Trump tvrdil, že výstavbu zdi by mělo zaplatit Mexiko. Mexická vláda ale budování zdi na hranicích odmítá.

Na zhruba třetině ze 3200 kilometrů dlouhé hranici mezi oběma zeměmi již nyní stojí plot, který kvůli nelegálním přechodům nechala postavit administrativa amerického prezident Billa Clintona v 90. letech minulého století.

Newsletter