Mexiko kvůli levnější ropě snižuje veřejné výdaje

Mexiko sníží v tomto roce vládní výdaje o 8,4 miliardy dolarů (206,5 miliardy Kč). Důvodem jsou nižší příjmy do státní pokladny, které sráží levnější ropa. Oznámil to dnes podle agentury AP mexický ministr financí Luis Videgaray. 

Příjmy z ropy tvoří zhruba třetinu rozpočtu Mexika. Druhá největší ekonomika Latinské Ameriky je významným vývozcem této suroviny. Světové ceny ropy ale klesají. Barel severomořské ropy Brent, která slouží jako široce uznávané měřítko cen ropy, od června zlevnil o zhruba 60 procent. Cena mexické ropy klesla v posledních měsících ze zhruba 100 dolarů na 38,4 dolaru za barel. 

Videgaray dnes prohlásil, že země sníží výdaje o 124,3 miliardy peso, což odpovídá zhruba 2,6 procenta plánovaných výdajů pro letošní rok.  Vláda podle Videgaraye také zmrazí plány spojené s kontroverzním projektem vysokorychlostní železniční trati. Projekt už dříve poškodilo obvinění z protežování. Soutěž v listopadu vyhrála mexická firma spolupracující s čínskými podniky. Zadání zakázky ale bylo zrušeno krátce předtím, než mexická média přišla se zprávou, že tatáž mexická firma postavila haciendu pro mexickou první dámu Angélicu Riverovou. 

Newsletter