Mexiko po rozhodnutí Fordu nečeká vlnu rušení investic

Mexická vláda nepředpokládá, že zrušení plánu americké automobilky Ford Motor na výstavbu nové továrny v Mexiku odstartuje sérii podobných rozhodnutí. Uvedl to podle agentury Reuters mexický ministr hospodářství Ildefonso Guajardo.

Zrušení plánované výstavby továrny na výrobu malých vozů ohlásila automobilka Ford v úterý. Investiční plány Fordu v Mexiku se dříve staly terčem ostré kritiky ze strany budoucího amerického prezidenta Donalda Trumpa. Ten během své předvolební kampaně zdůrazňoval potřebu chránit americký průmysl před odlivem pracovních míst do zahraničí. Kurz mexického pesa se po zrušení investice Fordu propadl na sedmitýdenní minimum.

Automobilka o plánech na výstavbu mexického závodu na výrobu malých vozů informovala loni na jaře. Trump tehdy její rozhodnutí označil za „naprostou ostudu“ a pohrozil Fordu vysokými dovozními cly. „Pokud budu prezidentem, takové směšné transakce, které likvidují (v USA) pracovní místa, se nebudou dít,“ uvedl tehdy. V prezidentských volbách Trump v listopadu porazil svou soupeřku Hillary Clintonovou, v Bílém domě tak 20. ledna vystřídá Baracka Obamu.

Kvůli zahraniční výrobě Trump tento týden kritizoval také největší americkou automobilku General Motors. Pohrozil, že uvalí vysoké clo na dovoz jejích vozů Chevrolet Cruze vyráběných v Mexiku. Automobilka nicméně v reakci na Trumpova slova uvedla, že drtivou většinu vozů Chevrolet Cruze určených pro americký trh vyrábí ve Spojených státech.

Newsletter