Mezibankovní sazbě LIBOR zvoní umíráček

Mezibankovní sazba LIBOR, kterou v minulosti stihlo několik skandálů s manipulací při jeho stanovování, dostala novou konkurenci. Americká centrální banka v New Yorku začala po Velikonocích zveřejňovat novou úrokovou sazbu zvanou SOFR (Secured Overnight Financing Rate), která je založena na reálných transakcích s americkými státními dluhopisy provedenými. Uvedl to David Kocourek z Komerční banky.

Dodal, že Rada pro alternativní referenční sazbu (ARRC), která je tvůrcem tohoto nového nástroje, má ambici, aby SOFR nahradil LIBOR. SOFR totiž na rozdíl od LIBORu nespoléhá na určení bankovního dealera. Její výpočet je založen na výše zmíněných podkladových transakcích. SOFR sice v současné době ještě není plnohodnotnou alternativou LIBORu, ale plán ARRC hovoří o roku 2021, kdy se tak stane.

„Nejdůležitějším bodem úspěchu bude získání si důvěry finančního světa. Prvním praktickým krokem ale bude vytvoření futures trhu s touto sazbou na Chicago Mercantile Exchange (CME), který by měl začít fungovat 7. května (v závislosti na nutných regulatorních povoleních). Trh s futures je důležitý především z pohledu zvyšování likvidity nové sazby, což je zásadním předpokladem pro úspěch SOFRu. V roce 2021 by už likvidita měla být dostatečně vysoká, že umožní vznik termínové sazby SOFR, plného substitutu současného LIBORu, a tím způsobí jeho zánik,“ uvedl Kocourek.  

Newsletter