Meziroční inflace podle odhadů v říjnu mírně stoupla na 0,6 pct.

Meziroční inflace v říjnu stoupla na 0,6 procenta ze zářijových 0,5 procenta. Vyplývá to z odhadů analytiků oslovených ČTK. Důvodem je nižší meziroční pokles cen pohonných hmot. Ke konci roku ekonomové kvůli meziroční srovnávací základně loňského roku pak očekávají růst inflace až k jednomu procentu. Český statistický úřad zveřejní inflaci za říjen 2016 ve středu 9. listopadu.

„Meziroční inflace se podle nás zvedla o desetinu procentního bodu na 0,6 procenta, když se zmírnil meziroční propad cen pohonných hmot, zatímco snížení cen potravin je podle nás v meziročním pohledu trochu hlubší,“ uvedl ekonom Komerční banky Viktor Zeisel.

I podle analytika společnosti Akcenta Miroslava Nováka meziroční inflace zrychlila na 0,6 procenta. „Stejně jako v předchozích měsících růst cen táhl dražší alkohol a tabák,“ uvedl. V závěru letošního roku inflace podle něj zrychlí k jednomu procentu, když vliv nízkých cen pohonných hmot na snižování inflace bude slábnout. „V listopadu a prosinci by prudce klesající srovnávací základna z loňského roku měla napomoci zrychlení růstu inflace přes jedno procento,“ uvedl i investiční stratég Raiffeisenbank Michal Brožka.

Newsletter