Meziroční inflace se podle odhadů přiblížila k dvěma procentům

Meziroční inflace se v prosinci přiblížila dvouprocentnímu inflačnímu cíli České národní banky, když stoupla na 1,9 procenta z listopadových 1,5 procenta. Vyplývá to z odhadů analytiků oslovených ČTK. Inflaci podporuje růst cen potravin, rostoucí ceny ropy a zvyšování cen v restauracích kvůli zavedení elektronické evidence tržeb (EET). Údaje zveřejní Český statistický úřad v úterý 10. ledna.

„V listopadu za růstem inflace stály především meziročně dražší potraviny. V prosinci se k nim přidají i dražší pohonné hmoty kvůli vyšší ceně ropy a v důsledku zavedení elektronické evidence tržeb pravděpodobně došlo i ke zdražení v oddílu stravování a ubytování,“ uvedl analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák. Upozornil, že růst inflace se netýká výlučně ČR, ale je to jasně zřetelné i v dalších evropských zemích.

Inflaci podporuje podle ekonoma Komerční banky Viktora Zeisela zejména nárůst cen potravin, efekt statistické základny u cen pohonných hmot nebo rostoucí ceny ropy na světovém trhu. „Navíc v prosinci zavedená elektronická evidence tržeb se stala katalyzátorem zvyšování cen v restauracích. Podle našeho odhadu přibližně 20 procent restaurací zvedlo v prosinci ceny průměrně o deset procent,“ uvedl.

Podle analytičky Raiffeisenbank Daniely Milučké se efekt zavedení EET již v prosinci mohl projevit ve vyšších cenách služeb a produktů, ale viditelnější dopad lze očekávat až v lednu, kdy firmy tradičně mění své ceníky.

Newsletter