Evrpské i americké výnosy rostou. Dolar ve ztrátě nad 1,0660 za euro. Měny regionu v zisku. Koruna navýšila zisky k 25,25 za euro.

Meziroční inflace v březnu podle odhadů mírně klesla

Meziroční inflace v březnu klesla na 0,4 procenta z únorových 0,5 procenta. Vyplývá to z odhadu většiny analytiků oslovených ČTK. Český statistický úřad zveřejní údaje za březen v pondělí.

„Cena ropy na světových trzích již sice začala růst, nicméně pohonné hmoty v ČR v březnu v průměru ještě mírně klesly. K tomu se přidal sezónní pokles cen rekreací, proti čemuž stál naopak růst cen zeleniny. Mírně se zřejmě zvyšovaly i ceny oblečení a tabáku,“ uvedl hlavní analytik Raiffeisenbank Michal Brožka.

Březnový vývoj cen stěží výrazně překvapí, uvedl hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek. Počítá s meziroční inflací beze změny. „V kolísavé skupině potravin došlo k vzájemné kompenzaci vyšších cen zeleniny nižšími cenami mléčných výrobků. Ceny pohonných hmot se začaly odrážet ode dna, ale výrazný růst nezaznamenaly. V ostatních skupinách byl vývoj v souladu s obvyklými sezónními trendy,“ uvedl.

Velmi nízká inflace podle analytika společnosti Akcenta Miroslava Nováka není jen českou specialitou, ale má celoevropský rozměr. „Růst spotřebitelských cen v eurozóně byl v březnu záporný a s deflací již přes rok a půl neúspěšně bojuje náš severní soused Polsko,“ uvedl.

Inflace podle analytika Viktora Zeisela zůstane utlumená po větší část letošního roku. K jeho konci však výrazně zrychlí hlavně díky efektu statistické základny.

„Meziroční růst cen se bude i nadále pohybovat pod jedním procentem a výrazněji nad jedno procento zamíří pravděpodobně až ve druhé polovině letošního roku. Dvouprocentní inflace se nedočkáme dříve než v roce 2017,“ uvedl Novák.

Newsletter