MF dnes zveřejní novou prognózu vývoje ekonomiky

Ministerstvo financí dnes zveřejní novou makroekonomickou prognózu a Fiskální výhled ČR. Podle stávající prognózy z července ministerstvo letos počítá s růstem ekonomiky o 2,2 procenta a příští rok s růstem hrubého domácího produktu o 2,4 procenta.

Fiskální výhled by pak měl nastínit odhadovaný vývoj veřejných financí. V červenci ministerstvo financí v prognóze očekávalo letos deficit veřejných financí 0,3 procenta HDP, loni byl rekordně nízký na 0,4 procenta. Pro příští rok ministerstvo v červencové prognóze odhad nezveřejnilo, ale v Konvergenčním programu z jara odhaduje na příští rok deficit 0,5 procenta.

Česká národní banka v nové prognóze, kterou představila ve čtvrtek, zlepšila odhad vývoje české ekonomiky v letošním roce na 2,8 procenta. Naopak výhled růstu hrubého domácího produktu pro příští rok zhoršila na 2,9 procenta. V roce 2018 by podle odhadu ČNB měla ekonomika vzrůst o 2,9 procenta.

Podle listopadové prognózy Evropské komise česká ekonomika letos poroste o 2,2 procenta. Pro příští rok čeká komise růst českého HDP o 2,6 procenta a v roce 2018 o 2,7 procenta.

Veřejné finance by pak podle ČNB měly být v příštím roce vyrovnané. Pro letošek centrální banka počítá s deficitem 0,3 procenta. Pro rok 2018 odhaduje přebytek veřejných financí na 0,4 procenta.

Ministerstvo financí také upozornilo, že od letošního roku již nepublikuje Fiskální výhled i v květnu, ale pouze v listopadu. „V následujících letech počítáme, že na základě zákona o pravidlech rozpočtové odpovědnosti bude vždy na konci dubna publikována Rozpočtová strategie sektoru veřejných institucí. Ta bude obsahovat Konvergenční program ČR a kromě dalšího i penzum informací, které byly obsahem pouze Fiskálního výhledu ČR,“ uvedl úřad.

Newsletter