MF: Nový zákon o dani z příjmů by mohl být účinný od roku 2020

Nový zákon o dani z příjmů zjednodušující odvádění daní by mohl být účinný od začátku ledna roku 2020, stejně jako institut samovyměření daně. Počítá s tím ministerstvo financí, které na obou projektech pracuje. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce to dnes řekla náměstkyně ministra financí pro daně a cla Alena Schillerová.

„Zhruba od roku 2022 by mohl začít fungovat Integrovaný systém správy daní, což je projekt, kterým se ministerstvo financí vrací k neuskutečněné myšlence Jednotného inkasního místa,“ dodala.

Podle Schillerové si ministerstvo uvědomuje, že v poslední době zatěžuje plátce restriktivními opatřeními, jako je zavedení elektronické evidence tržeb (EET) nebo kontrolní hlášení. MF přesto podle ní nepočítá s tím, že by start zavedení první fáze EET odložilo z 1. prosince letošního roku.

„Smysl by totiž měl nejméně dvouměsíční odklad a ten by se pak přiblížil spuštění druhé fáze v březnu 2017. Ministerstvo plánuje, že finanční i celní správa bude v prvních dvou měsících po zavedení EET pro restaurace a ubytovací zařízení benevolentnější, a bude spíše radit a pomáhat namísto sankcí,“ dodala.

Odklad navrhuje například Hospodářská komora ČR, podle které je v systému stále spousta nejasností a navíc velká část podnikatelů není vybavená potřebným zařízením. Podle bývalého náměstka ministra financí pro daně a cla a současného ředitele legislativního odboru Hospodářské komory ČR Ladislava Minčiče také existují oblasti, kde EET fungovat nebude, a to v případech, kdy na nevydání účtenky bude mít zájem prodávající i kupující. Jako příklad zmínil například poskytování služeb v domácnostech.

Podle Schillerové ministerstvo financí pro nejmenší podnikatele v problematických regionech ve spolupráci s ministerstvem pro místní rozvoj zvažuje poskytování dotací na pořízení registračních pokladen.

Státu se v posledních letech daří efektivnější výběr daní. V loňském roce stoupl výběr daňových nedoplatků o tři čtvrtě miliardy Kč na 11,9 miliardy. Přesto podle odhadů MF například restaurace a hotely odvádí na DPH jen 15 procent toho, co by ve skutečnosti měly, dodala Schillerová.

Newsletter