Migranti z chudých států domů loni poslali 35,8 miliardy dolarů

Migranti ze 48 nejchudších zemí světa loni svým příbuzným v zemích původu převedli 35,8 miliardy dolarů (přes 900 miliard korun), což je o 7,1 procenta víc než předloni. Vyplývá to ze zprávy, kterou dnes zveřejnila Konference OSN o obchodu a rozvoji (UNCTAD).

Od roku 2004 se celková suma převodů dokonce více než ztrojnásobila. Nejvíc z nich profitují země jako Bangladéš, Nepál a Libérie.

Celkové hospodářské vyhlídky nejméně rozvinutých zemí světa jsou však údajně vzhledem ke slabé poptávce po surovinách spíš pochmurné.

Hospodářský růst nejchudších států se i v roce 2015 podle odhadů UNCTAD zpomalí, z letošních 5,5 procenta na 5,2 procenta. Deficit bilance zboží a služeb u 48 států, mezi něž patří například také Afghánistán, Niger nebo Jemen, dosáhl dohromady rekordní výše 49,4 miliardy dolarů.

Generální tajemník UNCTAD Mukhisa Kituyi vyzval k celkové změně strategie zbytku světa vůči chudým zemím. Je podle něj třeba převzít společnou odpovědnost za boj proti chudobě ve 48 chudých zemích a do roku 2030 zajistit strukturální zlepšení tamních životních podmínek.

Newsletter