Miliarda navíc do rozpočtu vnitra není podle Babiše reálná

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) nepovažuje za reálné, aby se rozpočet ministerstva vnitra navýšil o další miliardu. Reagoval tak na dnešní požadavek ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD). Podle Babiše jsou požadavky ministrů za ČSSD součástí politického boje, chtějí prý peníze, které nejsou potřeba.

„Myslím, že to není reálné, protože pan ministr v minulosti dostal na migraci tuším jednu nebo 1,3 miliardy. Jeho rozpočet byl významně navýšen a má tam ještě různé nespotřebované nároky,“ reagoval Babiš na dnešní Chovancovu výzvu.

Ministr vnitra oznámil, že pro svůj resort chce navíc 1,1 miliardy korun. Z toho 600 milionů korun potřebuje policie na boj proti terorismu. Peníze chce na nákup výzbroje, ochranných prostředků, speciální techniky či automobilů. Poslední návrh ministerstva financí počítá s tím, že by vnitro mělo dostat téměř 63 miliard korun.

Vláda má o rozpočtu jednat ve středu. Ministr Babiš prohlásil, že po letních schůzkách se zástupci jednotlivých ministerstev se domníval, že všechny jejich požadavky jsou vypořádány. „Znovu opakuji, po létě jsem měl pocit, že vše na úrovni náměstků je v pořádku, že jsme se domluvili. Ale teď ministři přicházejí s věcmi, které podle mě jsou politického rázu,“ míní Babiš. „Mám takový pocit, že teď ze strany ČSSD se to politizuje a požadují věci, které ani není potřeba,“ dodal.

Sociální demokracii podle Babiše nezajímá, jak vysoký je rozpočtový schodek. „My už žádné rezervy nemáme, jsme nadoraz, myslím si, že deficit není možné navyšovat, my jsme zásadně proti,“ podotkl.

Chovanec předpokládá, že o svém požadavku bude s Babišem mluvit ještě před jednáním vlády. Babiš schůzku nevyloučil. „Ještě máme do vlády jeden den, musíme zjistit, jaká je situace, ve středu je poslední den, abychom se na rozpočtu domluvili,“ uvedl.

Mluvčí vicepremiéra Lucie Kubovičová ČTK sdělila, že k uzavření všech kapitol schází Babišovi ještě dohoda s ministryní pro místní rozvoj za ANO Karlou Šlechtovou.

Newsletter