Miliardář Krúpa poslal kvůli privatizaci OKD dopis Sobotkovi

Společnost Arca Capital slovenského miliardáře Pavola Krúpy dnes vyzvala dopisem premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD) k nápravě škody, která byla podle ní způsobena státu, regionu a desetitisícům nájemníků v souvislosti s privatizací OKD v roce 2004. Firma to uvedla v prohlášení pro ČTK.

„Pana Sobotku považujeme za činitele odpovědného za privatizační transakci OKD, kdy stát přišel o desítky miliard, kupující získal majetek téměř zadarmo a desetitisíce nájemníků hornických bytů bylo podvedeno,“ píše v dopise Arca Capital.

Společnost vyzvala premiéra, aby prošetřil průběh a okolnosti prodeje původního bytového fondu OKD mezinárodní investiční společnosti Round Hill Capital, a zamezil tak škodě, která prý státu vzniká. „Žádáme o iniciaci řešení procesu trestního řízení týkající se ocenění a privatizace státního podílu v OKD a přezkoumání stížnosti na nedovolenou veřejnou podporu při prodeji OKD směrem k Evropské komisi,“ uvedla Arca Capital.

Sobotka byl v době prodeje zbylého podílu státu v OKD ministrem financí a jeho resort privatizaci schválil. Podle deníku E15 poslala Krúpova společnost dopis i prezidentu Miloši Zemanovi, vedení Poslanecké sněmovny a Senátu, předsedům poslaneckých klubů a jednotlivým ministrům.

Již ve středu podala Arca Capital podnět Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže kvůli prodeji více než 40.000 bývalých hornických bytů OKD. Round Hill Capital získala minulý týden stoprocentní podíl ve firmě RPG Byty, která byty dosud vlastnila a v níž měl podíl podnikatel Zdeněk Bakala.

Sobotka tehdy prodej bytů označil za velké morální i podnikatelské selhání Bakaly, protože krok podle něj nebyl v souladu se záměrem privatizační smlouvy OKD. Prodej kritizoval i prezident Miloš Zeman a opoziční představitelé.

E15 spekuluje, že současná aktivita Arca Capital může mít souvislost s její investicí do akcií těžarské společnosti New World Resources (NWR), která OKD vlastní. Otevřeným dopisem a stížností může tlačit na Bakalu, aby od ní akcie NWR odkoupil, uvádí web. Bakalovi totiž stále patří poloviční podíl ve skupině CERCL Mining, bývalé BXR Mining, která 50,5 procenta akcií NWR vlastní. Bakala nicméně na dubnové valné hromadě opustil vedení NWR a podle některých analytiků hodlá možná NWR opustit úplně.

Privatizací části OKD z roku 2004 se bude zabývat soud. Podle obžaloby při ní vznikla státu škoda 5,7 miliardy korun. Obžalovaní jsou znalec Rudolf Doucha, který vypracoval posudek na ocenění podílu Fondu národního majetku v OKD, a dva bývalí místopředsedové fondu Pavel Kuta a Jan Škurka. Znalce obžaloba viní z křivé výpovědi a nepravdivého znaleckého posudku, za což mu v případě odsouzení hrozí až desetiletý trest. Ostatní dva muži se podle obžaloby dopustili trestného činu porušování povinnosti při správě cizího majetku a mohou skončit ve vězení až na osm let.

Newsletter