Americké výnosy v závěru minulého týdne zkorigovaly nárůst, dolar i přesto sílí. Euro je pod tlakem hromadného poklesu evropských tržních sazeb. Zlotý a koruna mírně zpevnily, aktuálně část zisků umazávají. Domácí měna se obchoduje nad 26,10 za euro.

Miliardář Krúpa přišel za Zemanem. Tématem byty OKD

Prezident Miloš Zeman se setkal se slovenským miliardářem a majitelem společnosti Arca Capital Pavolem Krúpou. Podpořil ho v jeho snaze pomoct nájemníkům bytů OKD, řekl dnes na tiskové konferenci hradní mluvčí Jiří Ovčáček. Zeman se dnes také kvůli záležitosti bytů OKD setká s předsedou Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petrem Rafajem.

RPG Byty míří do rukou zahraničního investora

„Pan prezident přijal na jeho žádost majitele společnosti Arca Capital Pavola Krúpu, který ho informoval o své snaze pomoci nájemníkům bytů OKD. Pan prezident mu v této snaze vyjádřil podporu a popřál mu úspěch,“ řekl mluvčí.

Společnost Round Hill Capital získala před dvěma týdny stoprocentní podíl ve firmě RPG Byty, která vlastní přes 43.000 bývalých bytů OKD v Moravskoslezském kraji a v níž měl podíl podnikatel Zdeněk Bakala.

Firma RPG Byty získala byty od své mateřské firmy RPG Industries, taktéž spoluvlastněné Bakalou, která je koupila v roce 2004 spolu se těžební společností OKD. V privatizační smlouvě se zavázala, že v případě prodeje bytů je nabídne přednostně nájemníkům za netržních podmínek. To se ale nestalo.

Arca Capital podala kvůli prodeji hornických bytů podnět Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Právě se šéfem ÚOHS Rafajem se dnes má v plánu Zeman setkat. Prezident Bakalu za byty OKD v minulosti několikrát kritizval.

Krúpa také minulý týden kvůli privatizaci OKD poslal dopis premiérovi Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD) a vyzval ho k nápravě škody, která byla v souvislosti s privatizací OKD způsobena státu, regionu a desetitisícům nájemníků. Sobotka byl v době prodeje zbylého podílu státu v OKD ministrem financí a jeho resort privatizaci schválil.

E15 spekuluje, že současná aktivita Arca Capital může mít souvislost s její investicí do akcií těžařské společnosti New World Resources (NWR), která OKD vlastní. Otevřeným dopisem a stížností může tlačit na Bakalu, aby od ní akcie NWR odkoupil, uvedl web. Bakalovi totiž stále patří poloviční podíl ve skupině CERCL Mining, bývalé BXR Mining, která 50,5 procenta akcií NWR vlastní. Bakala nicméně na dubnové valné hromadě opustil vedení NWR a podle některých analytiků hodlá možná NWR opustit úplně.

Newsletter