Ministerstvo chce kvůli insolvenci OKD posílit ostravské soudy

Ministerstvo spravedlnosti chce kvůli insolvenci těžební společnosti OKD posílit soudy v Moravskoslezském kraji. V materiálu, který projedná vláda a který má ČTK k dispozici, navrhuje přidat od října osm nových míst pro zaměstnance soudů. Opatření se netýká soudců, ale jejich asistentů či vyšších soudních úředníků.

Krizový vývoj v OKD bude mít podle ministerstva dopad i do činnosti a zatížení Krajského soudu v Ostravě a okresních soudů v jeho působnosti. Vedle samotného insolvenčního řízení soudy zřejmě zatíží i očekávaná vlna sporů s propouštěnými zaměstnanci, která dále prodlouží délku soudních řízení.

„Jde o obrovskou firmu celostátního významu s tisíci zaměstnanců, na které úpadek společnosti dolehne. Ze samotného insolvenčního návrhu jsou patrny velmi komplikované majetkové poměry společnosti a její obrovské dluhy,“ napsal úřad v materiálu, na jehož vznik upozornil server Česká justice.

Nepřímý dopad insolvenčního řízení se pak podle ministerstva projeví projednáváním četných návrhů na zrušení oddlužení, protože mnozí dlužníci z řad propuštěných zaměstnanců OKD nebudou zřejmě dále schopni plnit své splátkové kalendáře.

Ostravský krajský soud vyčíslil potřebné navýšení odborného personálu na 41 pracovních míst. Ministerstvo v první etapě žádá o osm míst. Nová tabulková místa pro soudce nepožaduje, protože stávajícím soudcům lze podle něj ulehčit právě dostatečným počtem úředníků.

OKD dluží kolem 20 miliard korun, do existenčních potíží se dostala kvůli klesajícím cenám uhlí a předluženosti. Soud povolil na základě souhlasu věřitelů její reorganizaci, což znamená, že se v ní bude dál těžit uhlí. Reorganizaci prosazovali odboráři, vedení OKD, moravskoslezská krajská tripartita i česká vláda. Konkurz by znamenal prakticky okamžitý zánik firmy a bezprostřední hromadné propouštění. Ve společnosti nyní pracuje i s dodavatelskými firmami zhruba 12.000 lidí.

Newsletter