Ministerstvo obnovuje vyšetřování e-mailové aféry Clintonové

Americké ministerstvo zahraničí obnovuje interní vyšetřování e-mailové aféry bývalé šéfky úřadu Hillary Clintonové. Informovala o tom agentura AP, podle níž jde o reakci na ukončení vyšetřování FBI, která nezahájila vůči demokratické prezidentské kandidátce trestní stíhání. Podle federální policie Clintonová neporušila zákon, když jako ministryně zahraničí používala soukromý e-mail pro pracovní účely.

Ministerstvo přerušilo vyšetřování v dubnu, když se případem začala zabývat policie. Podle mluvčího Johna Kirbyho sice úřad nebude usilovat o trestní stíhání Clintonové, může však v případě zjištěných pochybení sáhnout k „administrativním sankcím“. Nejdůležitější z nich je podle AP potenciální ztráta bezpečnostní prověrky, která může Clintonové zkomplikovat vytvoření týmu pro otázky národní bezpečnosti, pokud by po listopadových volbách stanula v Bílém domě.

Ministerská inspekce již na jaře dospěla k závěru, že Clintonová používáním soukromého e-mailu pro pracovní účely porušila vládní pravidla. Clintonová podle vyšetřovatelů přes soukromou elektronickou poštu odeslala nebo přijala řadu tajných informací, přestože podle vládních nařízení podobnou poštu lze rozesílat jen přes bezpečnostně zajištěné oficiální kanály. Exministryně ale tvrdila, že její pošta žádná utajovaná data neobsahovala.

Clintonová dnes zopakovala, že si nebyla vědoma toho, že ze svého soukromého e-mailu posílá či přijímá utajované vládní informace. Vinu přitom svalila na bývalé kolegy na ministerstvu zahraničí, když uvedla, že v otázce toho, zda nějaká informace je či není tajná, následovala jejich příklad.

„Oni, domnívám se, si nemysleli, že posílají materiál podléhající utajení, vykonávali svoje úkoly,“ uvedla v rozhovoru s televizní stanicí MSNBC. Na otázku, zda souhlasí vyjádřením šéfa FBI Jamese Comeye, podle kterého byla Clintonová při zacházení s utajovanými informaci v e-mailech „extrémně lehkovážná“, exministryně podle agentury Reuters odmítla přímo odpovědět. Několikrát ale uvedla, že Comey svoje vyjádření „vyjasnil“.

Republikáni táto aféry hojně využívají v prezidentské kampani a ve čtvrtek kritizovali závěr FBI, podle něhož nebude Clintonová trestně stíhána.

Newsletter