Ministerstvo požádá vládu o peníze na ústecký justiční areál

Ministerstvo spravedlnosti odešle do konce června vládě materiál s požadavkem na zvýšení rozpočtu o 1,4 miliardy korun. Peníze budou určeny na stavbu justičního areálu v Ústí nad Labem, řekla ČTK Kristína Labohá z tiskového odboru ministerstva. Se začátkem výstavby počítá resort v roce 2019, areál by mohl být dokončen o dva roky později.

O stavbě nového justičního areálu pro ústecký soud i státní zastupitelství se mluví od roku 2002. Současná budova potřebám soudu nevyhovuje, navíc byla opakovaně zaplavena při povodních. Podle Labohé je pro výstavbu nového areálu, který má vzniknout ve čtvrti Bukov, zpracován investiční záměr. Náklady na výstavbu by neměly překročit 1,7 miliardy korun, informoval už dříve server Česká justice. „Pracovní skupina se snažila z existujících podkladů stanovit rozpočet akce co možná nejpřesněji. Jsme toho názoru, že částka 1,7 miliardy korun by měla dostačovat na vybudování areálu. Ovšem akce bude trvat dle harmonogramu do roku 2021 a nelze vyloučit ekonomické, politické, přírodní nebo jiné vlivy, které mohou cenu ovlivnit včetně jednotlivých zadávacích řízení,“ řekla ČTK Labohá.

Chybějící prostředky ve výši 1,4 miliardy korun chce ministerstvo získat od vlády. „Materiál bude na Úřad vlády zaslán do konce června. Kdy se dostane na program jednání vlády, je otázkou na Úřad vlády,“ uvedla Labohá. Projekt výstavby je podle ní zatím ve stadiu přípravy. „Existuje pouze projektová dokumentace pro stavební povolení. Zpracování realizační projektové dokumentace bude zadáno až po zajištění financování celé akce,“ uvedla Labohá. Stavba by podle ministerstva měla začít v roce 2019, areál má být hotový o dva roky později.

Kvůli nedostatku místa už z budovy krajského soudu odešlo krajské státní zastupitelství a okresní státní zastupitelství. Obě instituce si zatím pronajímají prostory v soukromých budovách v centru města.

Na základní kámen neexistujícího paláce v říjnu 2013 poklepal prezident Miloš Zeman společně s ministryní Marií Benešovou (ČSSD). Tehdy se náklady na stavbu paláce odhadovaly na 850 milionů korun. Termín dokončení byl odhadován na rok 2018.

Newsletter