Americké i evropské výnosy klesají. U obou se projevily komentáře představitelů Fedu a ECB, přičemž ve druhém případě slovní intervence přichází už od minulého týdne. Aniž by euro výrazněji sílilo proti dolaru, měny regionu společně sílí. Koruna prolomila 26,15 za euro.

Ministerstvo prodloužilo platnost doporučení pro cesty do Turecka

Ministerstvo zahraničí nadále doporučuje Čechům vůbec necestovat do Istanbulu, Ankary a jihovýchodní části Turecka. Turistům ministerstvo radí, aby se během pobytu zdržovali v hotelových komplexech a nevydávali se do velkých měst. O prodloužení platnosti doporučení dnes rozhodla zvláštní pracovní skupina ministerstva. ČTK o tom informovala mluvčí ministerstva Irena Valentová.

„Cestovní doporučení zůstává v platnosti beze změn,“ řekla Valentová po jednání skupiny. „Stále nedoporučujeme cesty do Istanbulu, Ankary a jihovýchodních oblastí. Lidé, kteří jsou na dovolené, by se měli zdržovat v prostorách hotelových komplexů a necestovat do velkých měst,“ dodala. Ministerstvo rovněž nabádá české občany, aby vždy měli u sebe platný pas, byli v kontaktu se zástupci cestovních kanceláří a sledovali informace z médií.

Ministerstvo zahraničí vydalo první verzi doporučení předminulý týden v sobotu po schůzce krizového štábu. Reagovalo tak na pokus o vojenský převrat, při němž v ulicích Ankary a Istanbulu zemřely téměř tři stovky lidí. Minulý týden pracovní skupina rozhodla o jeho rozšíření vzhledem k tomu, že prezident Recep Tayyip Erdogan vyhlásil v zemi výjimečný stav.

V důsledku nezdařeného puče v Turecku pokračují rozsáhlé čistky a zatýkání. Dotkly se už více jak 60.000 vojáků, policistů, soudců, prokurátorů nebo učitelů, kteří byli buď zatčeni, propuštěni z práce či odvoláni z funkcí. Přes 11.000 lidí, většinou vojáků, je ve vazbě. Za mřížemi se ocitlo mimo jiné skoro 300 příslušníků prezidentské stráže, což je zhruba desetina této elitní jednotky, a také 126 generálů a admirálů. Zatčeno bylo také 42 novinářů.

V neděli se v Istanbulu konala demonstrace na podporu demokracie svolaná opoziční stranou (CHP). Připojili se k ní i příznivci vládní Strany spravedlnosti a rozvoje (AKP). Tisíce lidí na ní odmítly pokus o puč. Mnozí se stavěli také proti vyhlášení výjimečného stavu.

Newsletter