Ministerstvo zahraničí: V Turecku je vždy nutné mít u sebe pas

Ministerstvo zahraničí rozšířilo doporučení pro české občany v Turecku, kde byl vyhlášen výjimečný stav. Nově úřad zdůraznil, že je nezbytné mít u sebe vždy platný pas. ČTK to sdělila mluvčí ministerstva Irena Valentová. Ministerstvo dále doporučuje vůbec necestovat do Ankary, Istanbulu a jihovýchodního Turecka. Turistům radí zůstat v hotelových komplexech, vyhnout se místům s velkou koncentrací osob a být v kontaktu s cestovní kanceláří.

„V souvislosti v vyhlášením výjimečného stavu v Turecku se pracovní skupina opět zabývala situací v Turecku a doporučením pro české občany, které ministerstvo vydalo již minulý týden v sobotu,“ uvedla Valentová. „Doporučení bylo rozšířeno o výzvu, aby čeští občané vždy měli u sebe platný cestovní pas,“ dodala.

Ministerstvo zahraničí vydalo první verzi doporučení v sobotu po schůzce krizového štábu. Reagovalo tak na pokus o vojenský převrat, při němž v ulicích Ankary a Istanbulu zemřely téměř tři stovky lidí. Kromě výzvy vyhnout se některým částem Turecka ministerstvo radí také nepohybovat se na místech, kde se srocuje velké množství lidí, jako jsou tržiště nebo kulturní akce. Turisté mají spolupracovat s tureckými úřady, udržovat kontakt s cestovní kanceláří a sledovat aktuální informace.

Valentová řekla ČTK, že ministerstvo vývoj v Turecku dál sleduje. V pondělí se znovu sejde pracovní skupina, aby opětovně vyhodnotila situaci a rozhodla, zda doporučení zůstane v platnosti, nebo se uvolní.

V Turecku dnes začal platit tříměsíční výjimečný stav, který ve středu kvůli nezdařenému pokusu armády o puč vyhlásil prezident Recep Tayyip Erdogan. Od soboty v zemi pokračují rozsáhlé čistky a zatýkání. Více než 50.000 vojáků, policistů, soudců, prokurátorů nebo učitelů, bylo buď zatčeno, propuštěno z práce či odvoláno z funkcí. Přes 9000 lidí, většinou vojáků, je ve vazbě.

Podle vyjádření tureckého velvyslanectví v Praze byla důvodem pro vyhlášení výjimečného stavu bezprostřední bezpečností hrozba, které země čelí od pátku. Pokus o puč podle turecké diplomacie zorganizovala skupina spiklenců v armádě s cílem svrhnout demokraticky zvolenou vládu. Snahou vlády je nyní rozbít tajné sítě pučistů v armádě a dalších institucích. Výjimečný stav se podle vyjádření nedotkne osobních práv a svobod občanů.

Newsletter